DODGE Ram 5.9L 5AT AWD (160 HP)
1993–2002
158
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5900cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 113L |
Dimensions & Weight
| Length | 6198mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3929mm |
| Kerb Weight | 2336kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |