DODGE Ram 8.0L V10 5MT AWD (300 HP)
1993–2002
Engine
| Displacement | 8000cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 113L |
Dimensions & Weight
| Length | 6198mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 3929mm |
| Kerb Weight | 2336kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |