DODGE Stratus Coupe 2.4L 4AT FWD (141 HP)
2001–2005
139
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1421kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |