DODGE Stratus Coupe 2.4L 5MT FWD (144 HP)
2001–2005
142
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 214Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Hr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |