DODGE Stratus Coupe 3.0L V6 4AT FWD (203 HP)
2001–2005
200
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1486kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 Hr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |