DODGE Stratus 2.4L 4AT FWD (147 HP)
1994–2000
145
bhp
Power
112
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2400cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/75-R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |