DODGE Stratus 2.5L V6 4AT (170 HP)
1994–2000
168
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2500cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4729mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/75-R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |