DODGE Stratus 2.7l 4AT (203 HP)
2001–2005
200
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1422kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 91T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |