DODGE Viper GT2 8.0L V10 6MT (460 HP)
1999–
453
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 7990cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 453bhp |
| Power | 338kW |
| Torque | 678Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Kerb Weight | 1562kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |