DODGE Viper GTS 8
1996–2002
449
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
11
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7990cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 449bhp |
| Power | 335kW |
| Torque | 664Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 290km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11mpg |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4488mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1194mm |
| Wheelbase | 2443mm |
| Kerb Weight | 1569kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 335/30 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |