DODGE Viper SRT10 Coupe 8.3
2003–2007
499
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 8285cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 499bhp |
| Power | 372kW |
| Torque | 712Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1234mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1546kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front 275/35 Zr18 Rear 345/30 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |