DODGE Viper SRT10 Coupe 8.4
2007–2010
599
bhp
Power
Engine
| Displacement | 8382cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 599bhp |
| Power | 447kW |
| Torque | 759Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1565kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front 275/35 Zr 18 Rear 345/30 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |