DODGE Viper SRT10 Roadster 8.3L V10 6MT (500 HP)
2003–2007
499
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
12.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 8285cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 499bhp |
| Power | 372kW |
| Torque | 712Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 314km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.1mpg |
| Combined | 19.4L/100km |
| Urban | 34.6L/100km |
| Extra-Urban | 13.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1536kg |
| Boot Capacity | 193L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front 275/35Zr18 Rear 345/30Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |