DODGE Viper SRT10 Roadster 8.4L V10 6MT (608 HP)
2007–2010
599
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 8382cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 599bhp |
| Power | 447kW |
| Torque | 759Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4460mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1209mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr 18 // 345/30 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |