DONKERVOORT D8 1.8L Turbo 5MT RWD (150 HP)
1993–2012
148
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3419mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1110mm |
| Wheelbase | 2309mm |
| Kerb Weight | 630kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50-R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |