DONKERVOORT D8 1.8L Turbo 5MT RWD (210 HP)
1993–2012
207
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3419mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1110mm |
| Wheelbase | 2309mm |
| Kerb Weight | 630kg |
| Boot Capacity | 198L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 205/50 Vr15 - Rear: 225/50 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |