DR MOTOR dr CityCross 1.3L 5MT (83 HP)
2013–2016
82
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1297cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3886mm |
| Width | 1623mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 1065kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |