DR MOTOR DR Motori DR1 1.1L 5MT (68 HP)
2009–
67
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1083cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 89Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3620mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 945kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |