DR MOTOR dr5 1.6L 5MT FWD (118 HP)
2007–2020
117
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1579cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 117bhp |
| Power | 87kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |