DR MOTOR dr5 2.0L 4AT FWD (139 HP)
2007–2020
137
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |