DR MOTOR dr5 2.0L 4x4 4AT AWD (139 HP)
2007–2020
137
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4285mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |