DS AUTOMOBILES Citroen DS 3 Crossback 1.2L PureTech 6MT FWD (102 HP)
2018–
101
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4117mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |