DS AUTOMOBILES Citroen DS 3 Crossback 1.2L PureTech 8AT FWD (131 HP)
2018–
129
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.4kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4117mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |