DS AUTOMOBILES Citroen DS 3 Crossback 1.2L PureTech 8AT FWD (155 HP)
2018–
153
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4117mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |