DS AUTOMOBILES Citroen DS 3 Crossback E-Tense CVT 50 KWh RWD (136 HP)
2018–
8.7
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
Dimensions & Weight
| Length | 4117mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |