DS AUTOMOBILES DS 3 Cabrio 1.2L PureTech 5MT Start&Stop FWD (110 HP)
2016–
108
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3955mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |