DS AUTOMOBILES DS 3 Cabrio 1.6L BlueHDi 5MT Start&Stop FWD (100 HP)
2016–
99
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
67.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 254Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 67.2mpg |
| Combined | 3.5L/100km |
| Urban | 4L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3955mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1148kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |