DS AUTOMOBILES DS 3 Cabrio Performance 1.6L THP 6MT Start&Stop FWD (206 HP)
2016–
203
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 203bhp |
| Power | 151.5kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3955mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2464mm |
| Kerb Weight | 1091kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |