DS AUTOMOBILES DS 3 1.2L PureTech 6MT FWD (100 HP)
2023–
99
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4117mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |