DS AUTOMOBILES DS 3 e-Tense 54 kWh FWD (156 Hp)
2023–
9
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4117mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |