DS AUTOMOBILES DS 4 1.2L PureTech 8AT (130 HP)
2021–
128
bhp
Power
130
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 99V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |