DS AUTOMOBILES DS 4 1.6L PureTech 8AT (225 HP)
2021–
222
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 222bhp |
| Power | 165.5kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 99V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |