DS AUTOMOBILES DS 7 Crossback 1.2L PureTech 8AT FWD (130 HP)
2017–
128
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |