DS AUTOMOBILES DS 7 Crossback 1.6L Puretech 8AT FWD (180 HP)
2017–
178
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |