DS AUTOMOBILES DS 7 Crossback 2.0L BlueHDi 6MT FWD (180 HP)
2017–
178
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 2738mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |