DS AUTOMOBILES DS 7 E-TENSE 225 PureTech 180 8AT (110 HP)
2022–
178
bhp
Power
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4592mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1626mm |
| Wheelbase | 2738mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |