DS AUTOMOBILES DS 9 E-TENSE PureTech 8AT (250 HP)
2020–
247
bhp
Power
Engine
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4930mm |
| Width | 1849mm |
| Wheelbase | 2901mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |