DS AUTOMOBILES DS 9 E-TENSE PureTech 8AT AWD (360 HP)
2020–
197
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
| Power | 197bhp |
| Power | 147.1kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 42L |
Dimensions & Weight
| Length | 4935mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1909kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |