DS AUTOMOBILES DS 9 PureTech 8AT (225 HP)
2020–
222
bhp
Power
Engine
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 222bhp |
| Power | 165.5kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4930mm |
| Width | 1849mm |
| Wheelbase | 2901mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |