DS AUTOMOBILES DS3 1.6L HDi 5MT FWD (90 HP)
2014–
91
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 229Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3947mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |