DS AUTOMOBILES DS3 1.6L HDi 6MT FWD (110 HP)
2014–
110
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
52.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.2mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3947mm |
| Width | 1715mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 283L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |