EAGLE Summit Wagon 1.8i 16V 5MT (116 HP)
1992–1996
114
bhp
Power
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 677L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R14 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |