EAGLE Summit Wagon 2.4i 16V 4AT AWD (136 HP)
1992–1996
134
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Boot Capacity | 677L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R14 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |