EAGLE Summit Wagon 2.4i 5MT (118 HP)
1992–1996
116
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 116bhp |
| Power | 86.8kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4280mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 677L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R14 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |