EAGLE Summit 1.5L 12V 5MT (92 HP)
1993–1996
91
bhp
Power
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 91bhp |
| Power | 67.7kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 946kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80 R13 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |