EAGLE Summit 1.8i 16V 4AT (116 HP)
1993–1996
114
bhp
Power
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4346mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2441mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80 R13 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |