EAGLE Talon 2.0i 16V 4AT (140 HP)
1995–1998
138
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4374mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2510mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |