FIAT 1100 D Station Wagon 1.2 4MT (55 HP)
1962–1968
54
bhp
Power
25
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1221cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40.5kW |
| Torque | 83Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 25s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3914mm |
| Width | 1461mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.60 X 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |