FIAT 1100 S 1.1
1947–1950
51
bhp
Power
94
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1089cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 51bhp |
| Power | 38kW |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1537mm |
| Wheelbase | 2700mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |