FIAT 1100 TV Spider 1.1L 4MT (50 HP)
1955–1960
49
bhp
Power
21
s
0–100 km/h
89
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1089cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 76Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21s |
| Top Speed | 143km/h |
| Top Speed | 89mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3785mm |
| Width | 1461mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 850kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.20 X 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |